Получать новости на E-mail
Статьи и интервью (1179)
07.06.2018
Размер шрифта

Версия для печати

Зацікавити і заробити. Як розвивають туризм в Умані

На запрошення організаторів - Благодійного фонду "Uman Tomorrow" і Уманської міської ради взяла участь в Першому туристичному форумі Умані. З почутого і побаченого ділюсь з професійною аудіторією читачів доробком, як розвивати місцевий туризм, що потрібно мати, щоб зацікавити туристів, та як правильно на туризмі заробляти.

Хто не знає про Умань? Про Умань знають всі! Останнього часу внутрішній туризм стає мейнстрімом (англ. main stream — основна течія) — термін, що позначає переважний напрямок у певній області). Люди більше подорожують, але не аби куди, а в місця, де є приваблива туристична пропозиція. Фахівці можуть докладно розповісти про ключові принципи, якими має керуватися громада для залучення туристів. Перший — наявність загальновідомих пам’яток. Другий — створення туристичного продукту, якого споживачі потребують. А саме: започаткування нових атракцій і нових подій.

Є багато прикладів по всьому світу: від Лас-Вегаса і Об’єднаних Арабських Еміратів, де природні атракції були відсутні, до інших територій. Ось, наприклад, Вінниця. Це місто не вважалось популярним туристичним напрямком. Але з’явився фонтан Рошен... Львів, Одеса якісно використовують подієвий напрямок – різноманітні форуми, пивні, гастрономічні, музичні фестивалі. Існує також принцип «широкого кола». Тобто, малоцікаве місцевим мешканцям місце може мати велике значення для певної категорії туристів, але з усього світу. Це і є ті «родзинки», які визначають туристичний бренд конкретного населеного пункту.

Умань, невелике (близько 75 тис жителів)місто в самому центрі України, якраз відповідає всім вищезгаданим критеріям. Лише в Умані можливі прогулянки по дендрологічному парку “Софіївка”. Помилуватися пам'яткою світового садово-паркового мистецтва кінця XVIII — першої половини XIX століть, де росте понад 2000 видів дерев і кущів (місцевих і екзотичних), приїздять щорічно близько 500 тисяч людей. Саме Умань на тиждень в вересні-жовтні щорічно перетворюється на «маленький Ізраїль», і вміщає близько 30 тисяч паломників-євреїв зі всього світу, які є послідовниками брацлавського хасидизму. Всі вони вважають обов'язком побувати хоча б раз у житті на могилі свого духовного лідера Цадика Нахмана. Якраз в Умані 25 червня 2017 р. відкрили найбільший в центральній Україні світломузичний комплекс фонтанів на суші і на воді. Він одержав назву “Перлина кохання”. Під час лазерного шоу поблизу Осташківського ставу, де знаходиться атракція, яблуку ніде впасти. Крім того, практично кожного місяця в Умані відбуваються різноманітні фестивалі та культурно-мистецькі заходи, що приваблює молодь і сім'ї з дітьми. З десяти найпопулярніших в Україні на травневі свята туристичних напрямків Умань знаходиться на 9-му місці.

Так з якого приводу форум? Чого, запитаєте, поважна публіка зібралися? Все в Умані “вері гуд”, багатьом регіонам такі туристичні цікавинки і кількість відвідувачів не снилися. Відповідь проста: не існує того, що не можна удосконалити. Успіх — в розвитку, історія успіху - це покрокова схема, для впровадження якої необхідна сінергія влади, бізнесу, благодійних фондів, громади, фахівців галузі. Ці інституції і об’єднав І Туристичний форум Умані. Організаторами заходу виступили Уманська міська рада та Благодійний фонд «Умань тумороу». На форум завітали представники великих готельних мереж, народні депутати України, експерти в галузі туризму та ініціативна молодь. Участь в обговореннях та панельних дискусіях взяли близько 100 учасників.

"Я розглядаю Туристичний форум як черговий крок популяризації нашого міста. Ще два роки тому ми визначили одним з векторів розвитку саме туристичний шлях. Вже проведена низка чудових фестивалів та конкурсів і ось сьогодні ми зібрали таку масштабну платформу для обговорень, щоб люди могли висловити свою думку «як?», «в який спосіб?» нам і надалі розвивати наше рідне місто",зазначив міський голова, Олександр Цебрій.

КартинкаКартинка

Картинка

"Сьогодні найважливіша подія в туристичному житті Умані: ми запросили найвидатніших фахівців туристичної галузі та сфери гостинності, представників громадських об’єднань та ініціативних уманчан, пресу. Маємо гарні новини. Найближчі п'ять років Умань очікує на інвестиції у сферу туризму та гостиності на суму близько 25 млн доларів США. Планується будівництво трьох-чотирьох висококласних готелів, проводитиметься категоризація вже існуючих. Зрозуміло, що надходження інвестицій, прихід великих готельних мереж призведуть до створення нових робочих місць для уманчан", резюмував Голова Благодійного фонду "Умань тумороу" Олександр Файнін.

Зазвичай, в Україні доводиться розвивати туризм на старій базі, яка в межах громади знаходиться. Старі пам’ятки, музеї, навіть природу необхідно поновлювати. Потрібні гроші, інакше все захиріє. Де їх взяти?

 

КартинкаКартинка

Звісно, з міського бюджету. Надходження мають від збору податків для нежитлової нерухомості, що перебуває у власності фізичних та юридичних осіб, готельних, торговельних, офісних будівель, нерухомого майна, паркування транспортних засобів, здачі в оренду, лізинг тощо і ...туристичного збору. В Умані він становить 1 відсоток від вартості усього періоду проживання (ночівлі). За останній звітний рік місто отримало за рахунок туристичного збору на 27% більше коштів ніж за попередній 2016-й. Це завдяки збільшенню на 35% потоку туристів. Ще бюджет Умані поповнюють хасиди.

КартинкаКартинка

В 2016 році цифра склала близько семи мільйонів гривень. Багато це чи мало? Це якщо знати, скільки податків за надання послуг паломникам не сплачено. А їх неможливо порахувати, в тіні сховалися. Ось, знайшла в місцевих новинах: “Як повідомив заступник міра Умані Петро Паєвський, в районі паломництва виявлено 22 не введених в експлуатацію міні-готелів та 11 неузаконених харчоблоків”. А скільки невиявлених квартироздавачів? Місцевий екскурсовод, що водить гостей по “хасидському кварталу” на це моє питання, відповів: “Ніхто не платить”. Тобто, це тільки в ідеалі :”Держава інвестує, місцеві органи влади виконують вимоги по збору податків, за ці податки розвивається інфраструктура”... Проблеми є, дороги в місті далеко “не фонтан”, облаштованість громадських місць і місць відпочинку бажає бути кращою.

Але це дрібниці в порівнянні з активним розвитком міста. Просто зараз ведуться роботи по добудуванню площі Соборності, де працюватиме карусель та найбільші в Україні пішохідні фонтани. Також там з’явиться музей ― у катакомбах, вхід до яких нещодавно знайшли. До речі, для зручності пересування по місту, подорожуючим запропонують туристичні електрокари, а для здешевлення витрат — дисконтні карти. За словами народного депутата України Антона Яценка, скоро стартує й будівництво набережної на іншому березі Осташівського ставу, де водні фонтани. Там облаштують дитяче містечко. У найближчих планах також розбудова 12 га території дендропарку «Софіївка».

КартинкаКартинка

Саме парламентарю Антону Яценку уманчани зобов’язані появою фонтана «Перлина кохання», який залучив в місто числених гостей. Раніше як було? Приїхали на екскурсію автобусом, відвідали “Софіївку” - і по домівках. А зараз, щоб побачити вечірнє шоу, туристи залишаються на ночівлю. Це не загублений час. В складі учасників форуму я побувала на світломузичній виставі й споглядала на водному екрані комплексу фонтанів прем’єру двух нових фільмів під назвою “Чотири стихії” і «Лампа Алладіна». В захваті.

Посилання на відео:

https://www.youtube.com/watch?v=MG9b-QCyNuo 

https://www.youtube.com/watch?v=BtvtkjQtPls

Висновок. Маючи надзвичайно багату історико-архітектурну спадщину, туризм Умані активно розвивається, виходячи на новий рівень, і найближчого часу підвищить свій туристичний імідж. Збільшення потоку туристів внаслідок облаштування нових туристичних об’єктів іоб’єктів гостинності позитивно позначиться на економіці регіону.

Кол. просмотров: (2722)                            Кол. комментариев: (0)

Уважаемые читатели!
Приглашаем принять участие в обсуждении темы, освещенной в статье. Единственная просьба,  не размещать сообщений, которые могут нарушить законы Украины.

Комментариев (0) К статье Зацікавити і заробити. Як розвивають туризм в Умані