Я поціновувачка і шанувальниця морського туризму. Не того, що на яхті або круїзному лайнері. А щоб море було гарне. Чисте, насамперед, і подекуди неспокійне. Запливаю далеко. На хвилях гойдаюся. На сонці подовгу смажитися не полюбляю. Згораю швидко. Та пляж таки має значення. Щоб теж чистий і негусто тілами покритий. Тому і цураюся високого сезону, коли люду повно, жара несамовита і медузи з водоростями.
На теренах України виокремлюю для себе 2 курорти з чистим морем: Стрілкове на Азовському і Залізний Порт на Чорному. Цього разу обрала останній, бо прогнозували в середні червня дощі і мінливу хмарність, і на Арабатці в селах довелось б в хатках сидіти і на коров глядіти, а в ЗП - розвинена інфраструктура. І головне, що підкупає, чималенька (довжиною 4 км) облаштована набережна з кафешкам біля самого моря. Є де прогулятись , є де чарку перехилити. З видом на море і навіть біля самісінької води.
До речі, щодо оригінальності назви ЗП. Одна з версій: в селі був залізний пірс, що заходив на 100 метрів у море. Пірс використовувався для навантаження на невеликі судна зерна і риби. Згодом, пірс був поглинутий морем. Згідно з іншою версією, для зберігання зерна, призначеного для відвантаження, використовувалась комора з залізним дахом, і моряки, побачивши комору з суден, кричали: залізо! Мені особисто імпонує третя версія, де назва села походить від українського дієслова «заліз»: «І залізло це село під саме море. І тому порт — Залізний». Село дійсно залізло. І окрім центральної частини там величезна смуга дикого пляжу, в 100 метрах від якого ми винаймали тимчасове житло. Житла в ЗП валом на будь-який смак і гаманець. Від 100 грн з частковими вигодами. А ось коли "понаїдуть", ціни підвищуються в півтора-два рази і більше в залежності від попиту. А попит є, нічні клуби, кафе з живою музикою, аквапарк, атракціони принаджують всі вікові категорії. На харчування ціни теж помірні, ми брали комплексні обіди від 70 грн (суп з куркою, картопля з невеличкою відбивною, салат з огірків і капусти), але ж то початок сезону. В розпал ціни стартують від 100 грн.
Ага, я ж про море. Море не засмутило. Один лише день в мінус, коли йшов з ранку до вечора дощ. Три дні було придатне до купання по півдня, в залишку - до і після обіду. Кароч, я не обгоріла, як завше. І це великий для мене плюс. Вдень, як правило, штормило з різною потужністю, щоб ввійти в море чи з нього вийти, треба зловити момент, я ловила, але ж двічі добряче збило з ніг і так прокрутило... Добре, що дно і пляж піщані з додаванням некрупної мушлі, тож сильно не подряпалась. Чи вода чиста? Так, бо на західній околиці села починається території Чорноморського біосферного заповідника. Дельфіни підпливали майже до самого берега. По прозорості різна. В шторм каламутна, з водоростями, їх також викидало на берег, де вони підсихали і пахли йодом (обожнюю цей запах), а метрів за 50-100 від прибережної полоси хвилі міняли колір на ніжно голубо-зелений. Більше того, в поряд розташованих бухточках, які створили складені з каменю хвилерізи, збиралася різна за консистенцією вода: з одного боку каламутно-водоростяна, з іншого - прозоро-зелена. Ось такий пердімонокль. Що важливо. Пляжі і дно всїєї прибрежної зони безпечні, купалась навіть вночі, в захваті від плюскоту хвиль і магічності темного моря. Температура комфортна для купання, градусів 20-22. Комусь може й холоднувата, зате медуз нема. І комарі на відміну від Бердянська теж не літали. Мій 8 річний онук з води не вилазив. Центральна частина пляжу вся забудована. В білих шатрах і шезлонгах. Зі своїм рядном туди не поткнешся. На дикий пляж на літні 2 місяці теж приходить "курортна цивілізація", та місця дикарським ряднам і парасолькам вистачає.
Від набережної в глибину суходолу простягаєься чималенький базарчик. Він мене розчарував. Промислових товарів достатньо, а м”ясо, риба, молочна продукція відсутні, лише овочі і фрукти, і з того не розгонишся. Не дозволяють продавати індивідуалам, тіпо купляйте в спеціалізованих магазинах "м"ясо-риба", розташованих на цій же території. А там ціни майже в 1,5 рази вищі, ніж в Києві, і товар, як то кажуть, завітрений. Мо, пролобіювали заборону альтернативного продажу шашличники, яких тьми на кожному кроці набережної? Чи коронавірус вніс корективи? Коротше, шашликів цього разу ми не робили. Тепер за вінчик. Якщо на Азові вино продають солодке, то тут сухого теж багацько. Скоріше всього, коблевське. У кожного свій смак, але насмілюсь рекомендувати сапераві у відкритому кафе з видом на море напроти клубу пінних вечірок “Майамі”. Там великий вибір вин, які наливають з діжечок з краниками. Півлітрова пляшка - 40 грн. До речі, ціна на вина однакова практично у всіх реалізаторів. А ось на домашні міцні напої (водку, ракію, чачу) значно відрізнються. Іноді вдвічі. Так що не хапайте іх в павільйончику на ринку, пройдіться. Ничок достатньо.
Куди можна поїхати з Залізного Порту на екскурсію? З найближчого - термальне джерело під назвою Гейзер "Гарячий ключ". Хто побачив обриси тіла в іржавій воді, то це я. Полишили машину за 2,4 км від місця прзначення. Бо грунтово-глиняну дорогу розвезло після дощу так, що навіть не всі позашляхо вики наважились її здолати. Йшли босими, слизота ще та, впала в багнюку, але ж, як п"яничка пляшку, втримала на пузі сумку з банківськми картками і грошима. Внук теж впав, на щастя, без наслідків. Не оборювались, що не зробили дорогу, бо якщо б вона була, то в двух басейнах з температурою +50-70 градусів люди б стояли на головах, а ми вільно поплавали. Знаходиться Гейзер десь в 30 км від Залізного Порту між селами Бехтери і Облої. Вхід коштує 50 грн за годину (а більше трьох-чотирьох заходів в воду і не рекомендують), пенсіонерам-інвалідам пільги не передбачені, дітям до 5 років безкоштовно. Хто не має машини, їздять з екскурсіями - 100 грн з людини. Гейзер містить великий набір лікувальних мінералів, в основі яких бор, бром і йод. Мінеральна вода фонтанує із свердловини глибиною 1527 метрів. Ще можна побувати на острові Джарилгач. Буду в кінці літа знову в ЗП, обов”язково здійсню піший перехід по воді з Лазурного, що в 25 км від Залізного Порту, на острів. Це оптимальний шлях. Чекайте наступну публікацію.
Далі буде.
Уважаемые читатели!
Приглашаем принять участие в обсуждении темы, освещенной в статье. Единственная просьба, не размещать сообщений, которые могут нарушить законы Украины.