Получать новости на E-mail
Статьи и интервью (1166)
25.02.2014
Автор: Антоніна Калиновська, Богдан Мазур
Размер шрифта

Версия для печати

ЦІКАВИЙ ТУРИСТИЧНИЙ МАРШРУТ У БОРЩІВСЬКОМУ РАЙОНІ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ ТА СЛІДИ НА КАМЕНІ У ЧЕРКАСЬКІЙ ОБЛАСТІ ПРЕДСТАВЛЯЄ КОНКУРС СТУДЕНТСЬКИХ НАУКОВИХ РОБІТ «МАЛЬОВНИЧА УКРАЇНА – ТУРИСТИЧНИЙ КРАЙ»

Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт «Мальовнича Україна – туристичний край» продовжує знайомити туристичну громадськість з анонсами поданих до участі робіт і представляє нові туристичні об’єкти. Це туристичний маршрут у «теплому Поділлі» – Борщівському районі Тернопільської області: відвідання давньослов’янського печерного храму у селі Монастирок, свята Маланки у селі Горошова та фольклорно-мистецького фестивалю «В Борщівському краї цвітуть вишиванки». Також на конкурсі представлено роботу про таємницю людських слідів на камені у селі Коржовий Кут на Уманщині в Черкаській області.

ПОЄДНАННЯ ЯЗИЧНИЦЬКИХ ТА
ХРИСТИЯНСЬКИХ ТРАДИЦІЙ НА БОРЩІВЩИНІ

Тернопільщина – мальовничий край, відомий своїм багатим історичним минулим, що сягає у сиву давнину. Старовинні замки, найдовші у світі печери, найдавніші язичницькі і християнські святині щороку приваблюють тисячі туристів з різних куточків України.

Однак мало кому відомо, що на території Тернопільської області є чимало інших цікавих об’єктів туристичного інтересу, зокрема, у Борщівському районі, який інколи називають «теплим Поділлям». Це і Борщівська вишивка, яка, на жаль, сьогодні зникає, і святкування Маланки на Старий Новий рік, що згуртовує односельчан, і язичницька печера та християнський храм у магічному селі Монастирок.

Антоніна Калиновська, студентка І курсу напряму підготовки «Туризм» Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка у своїй науковій роботі, що виконується під керівництвом к.е.н, доцента Дрогомирецької М.І., пропонує поєднати ці об’єкти у єдиний туристичний маршрут.

У невеликому селі Монастирок, розташованому на березі річки Серет, зберігся до наших днів давньослов’янський печерний храм (ІХ – ХІІ ст.), який використовувався не лише язичниками, але й ранніми християнами. Печера, у якій розташовано храм, так і називається – «Язичницька». Поруч із входом до неї можна побачити величезний жертовний камінь, появу якого місцеві жителі пов’язують із іменем народного месника Олекси Довбуша.

Гучне свято Маланки, яке традиційно відзначається на старий Новий рік у селі Горошова Борщівського району, дозволяє привернути увагу широкого загалу до місцевих звичаїв і обрядів. Всі мешканці села переодягаються у театралізовані костюми і маски і з першими сутінками виходять на вулицю. Маланку тут водять від хати до хати, віддаючи данину віковим традиціям. У вертепі беруть участь всі жителі села Горошова, а ввечері кожен із них поспішає на головну площу, де і відбувається святкове дійство, що нагадує яскравий карнавал.


Фестиваль «Маланка» у селі Горошова Борщівського району.
На фото справа – учасниця Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт
«Мальовнича Україна – туристичний край», Антоніна Калиновська.

Доброю традицією стало проведення фольклорно-мистецького фестивалю «В Борщівському краї цвітуть вишиванки», який вражає красою вишитих робіт. Головну увагу під час такого заходу, безперечно, приділяють борщівській сорочці, що давно вже стала символом цього дивовижного краю. Найголовнішими її ознаками є біле домоткане, здебільшого конопляне полотно, простий крій і густий, тугий візерунок, вишитий грубою вовняною ниткою – «чорною бавною».

За легендою, чорний колір, що традиційно переважав у орнаментах місцевої вишивки, пов’язаний із трагічними подіями в історії Борщівського краю, який у XV – XVII ст. неодноразово зазнавав нападів з боку турецько-татарських загарбників, під час яких масово гинули чоловіки. Оплакуючи свої гіркі долі, дівчата і жінки заприсяглися протягом кількох поколінь носити траур за загиблими коханими і навіть вінчатися у сорочках, вишитих чорними нитками. Сьогодні унікальна борщівська вишивка зникає. Це пояснюється тим, що жінки, які вишивали такі сорочки чорними нитками у 20-30-х рр. ХХ ст., були останнім поколінням, пов’язаним дивною, але благородною обіцянкою.

 

Загалом, Борщівський район має досить потужний рекреаційний потенціал, розкрити який можна за допомогою нових туристичних маршрутів і популяризації найбільш цікавих об’єктів туристичного інтересу.

РОЗВИТОК ХРИСТИЯНСЬКОГО РЕЛІГІЙНОГО ТУРИЗМУ
НА УМАНЩИНІ (С. КОРЖОВИЙ КУТ)

Недалеко від села Коржовий Кут на Уманщині в Черкаській області були виявлені сліди в гранітному камені. Сліди дуже схожі на пару чоловічих ніг і маленьку дитячу. Деякі науковці сміливо свідчать, що їм не менше п'яти мільйонів років. Які могли бути люди в той час?

Таємницям Коржового Кута присвячується конкурсна робота Богдана Мазура, студента економічного факультету Уманського держаного педагогічного університету імені П.Тичини, яка виконується під керівництвом Є.В. Підлісного.

Адже ці камені, які є гордістю Коржового Кута, мають цілющі властивості і їх походження породжує безліч версій: від божественного походження слідів у каменях до спадку стародавніх цивілізацій і пришестя інопланетян. Важко сказати, яка з наведених версій правдива, істинно те, що ці сліди у граніті мають цілющі властивості. До них приїжджають поправити здоров'я паломники з Черкасс, Києва, Львова та з-за кордону. Свідоцтва чудесних зцілень люди записують у спеціальний зошит, який зберігається в маленькій капличці поряд з гранітними слідами.


Комусь сліди допомогли позбутися проблем з артеріальним тиском і захворюваннями серця та рухового апарату, допомагають жінкам, які не могли завагітніти, позбавляють від душевних ран, приносять удачу.

До каменя веде досить крута і довга дорога, яку побудували мешканці села.

Місцеві люди, попри численні версії, кажуть, що сліди залишили Божа Матір і святий Миколай. Жителями села збираються гроші на зведення поруч зі святинями храму. Поряд з гранітом знаходиться колодязь, в якому у найстрашніші посухи і роки Голодомору завжди була чиста вода.

Отже, мало примітне місце на карті України може стати одним з найцікавіших і найперспективніших місць паломницького туризму. Місцевим жителям є що цікавого розповісти про їх село, вони гостинні й привітні. Чудові краєвиди дають великі перспективи розвитку сільського зеленого туризму.

Кол. просмотров: (4740)                            Кол. комментариев: (0)

Уважаемые читатели!
Приглашаем принять участие в обсуждении темы, освещенной в статье. Единственная просьба,  не размещать сообщений, которые могут нарушить законы Украины.

Комментариев (0) К статье ЦІКАВИЙ ТУРИСТИЧНИЙ МАРШРУТ У БОРЩІВСЬКОМУ РАЙОНІ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ ТА СЛІДИ НА КАМЕНІ У ЧЕРКАСЬКІЙ ОБЛАСТІ ПРЕДСТАВЛЯЄ КОНКУРС СТУДЕНТСЬКИХ НАУКОВИХ РОБІТ «МАЛЬОВНИЧА УКРАЇНА – ТУРИСТИЧНИЙ КРАЙ»