Получать новости на E-mail
Статьи и интервью (1167)
11.03.2016
Автор: Пешевець Аліна, ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана»
Размер шрифта

Версия для печати

«Свема». Забуте ім’я, під яким зупинялися цікаві моменти життя, і перспективний туристичний бренд

Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт «Мальовнича Україна-туристичний край» приймає і презентує цікаві об’єкти, в які конкурсанти прагнуть своїм натхненням вдихнути туристичне життя. Туристична галузь відкриває унікальні можливості оживити те, що здається мертвим і втраченим назавжди. Так і учасники конкурсу представляють цікаві та перспективні об’єкти.

Люди нКартинкаамагались зупинити цікаві моменти життя. В живописі, фотографії, кіно, фонозаписі. Десятиліттями вони це робили за допомогою продукції фабрики «Свема». У місті Шостка в Сумській області є одне забуте, але колись дуже відоме підприємство, продукцією якого користувався увесь Радянський Союз. Про це підприємство ми знали бо воно згадувалось в титрах майже кожного радянського фільму і майже на кожній коробці фото, кіно чи магнітофонної плівки ми читали ‒ «Свема».

Зараз в Україні місто Шостка більш відоме своїм сирним брендом. Тому, здається, що Шостка стало місто-бренд, назва, за якою слідує комерційний та іміджевий успіх! Можливо і в туристичній сфері це місто зможе стати успішним брендом, на зразок нинішнього американського Детройту ‒ нині напівмертвого міста, а колись автомобільної столиці США і світу?

Картинка

Місто Шостка виникає іще в XVII ст. Має свої традиції невеликого провінційного містечка. Але 1 жовтня 1931 року у ньому почав працювати тоді ще не відома фабрика «Свема». Спочатку це підприємство було збудоване задля вироблення плівки для звукозапису та рентген-плівки. Потім почали виробляти плівку для відеозапису, а вже 1937 року на плівку виготовлену на фабриці, був знятий фільм «Великий громадянин» — перший радянській художній фільм повністю знятий на радянську кіноплівку. Кіно в цей час стає головним мистецтвом і виробництво кіноплівки приносить успіх і «Свемі» й місту Шостка.

КартинкаКартинка

Із 1938 року на заводі почали виготовляти кольорову плівку на якій знімалося вже більш звичне для сучасного глядача кіно. Під час Другої світової війни, коли Шостка опинилась під німецькою окупацією, фабрику було вивезено до Красноярська. Усе що лишилося цінного було розграбовано і вивезено окупантами. Технологічне устаткування залишилося тільки у двох цехах. Серед руїн громадилися пошкоджені малаксери (змішувачі). На хаотичне переплетення металу було перетворене відливочне відділення цеху виготовлення основи. На території фабрики кіноплівки окупантами були живцем спалені і розстріляні сотні громадян. Вулицю, яка вела до фабрики, у ті часи шосткинці називали «шляхом смерті». Ті, кого везли нею, зазвичай назад не поверталися.

ТомКартинкау територія колишньої фабрики «Свема» повинна стати місцем памʼяті за загиблими у роки війни. У листопаді 1945 року в СРСР було ухвалене рішення про створення бази радянського кольорового кіно і загальне збільшення випуску кіно і фотоплівки. Обсяги виробництва плівки стають грандіозними. Розвиток широкоекранної і стереофонічної кінематографії вимагав від колективу фабрики створення нових сортів плівок і значного розширення науково-дослідних робіт, тому в 1956 році при фабриці знов був створений Шосткинський філіал Всесоюзного науково-дослідного кінофотоінституту (НДКФІ).

Майже всі радянські фільми були зняті на плівці шосткінської фабрики «Свема», в тому числі і документальні матеріали часів Другої Світової війни.

Зараз завод не функціонує. Він майже повністю зруйнований, а устаткування продане на металобрухт. Більшість його цехів перетворилися на об’єкти для сталкінгу. У деяких приміщеннях «Свеми» вже функціонують нові підприємства. Пам'ять про «Свему» може дати нове життя цьому підприємству. Нині пустуючи цехи фабрики можуть стати місцем як для екстремального туризму, цікавим екскурсійним об’єктом, так і для фестивалів любителів фотографії й кіно. Тут можливим є започаткувати ретро фестивалі кіно, знятого на плівці фабрики «Свема», а на ній було знято багато унікальних кадрів.

Картинка

Картинка

Кол. просмотров: (2335)                            Кол. комментариев: (0)

Уважаемые читатели!
Приглашаем принять участие в обсуждении темы, освещенной в статье. Единственная просьба,  не размещать сообщений, которые могут нарушить законы Украины.

Комментариев (0) К статье «Свема». Забуте ім’я, під яким зупинялися цікаві моменти життя, і перспективний туристичний бренд