Отправить на печать

30.04.2014
Автор: Аліна Купцова; Марина Єфіменко

ВІДКРИЄМО ДЛЯ ТУРИЗМУ ДОНЕЦЬКУ ОБЛАСТЬ УКРАЇНИ

Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт «Мальовнича Україна – туристичний край» поповнюється цікавими роботами. Врешті, виявлення і розробка студентами цікавих туристичних ресурсів в Україні все більше викликає інтерес у представників вітчизняного бізнесу. Інститут історії українського суспільства ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана» принагідно висловлює вдячність Президенту туристичної компанії «Гамалія» І. П. Голубасі за підтримку конкурсу, а також директора ТОВ «BML Consulting» І. Приянчука за юридичний супровід організації конкурсу.

КНИЖКОВА ПЕРЛИНА УКРАЇНИ

Студентка Донецького національного університету Аліна Купцова під керівництвом Віктора Федоровича Вовенка представила на конкурс тему «Книжкова перлина України».

Англійський політик і філософ Френсіс Бекон писав, що «книги – це кораблі думки, що мандрують хвилями часу та дбайливо несуть свій дорогоцінний вантаж від покоління до покоління». У промисловому місті Горлівка, що на Донеччині, кинули якір більше 10 тисяч таких кораблів. Кораблів унікальних не тільки завдяки своєму вантажу, а й завдяки своєму розміру. 

Горлівський музей мініатюрної книги імені В.О. Разумова – єдиний подібний державний музей у Європі. Зібрання мініатюрних видань, що можуть порівнятися з надбанням донецького краю, є ще тільки в Баку та Токіо. Однак це приватні колекції, в яких знаходяться близько трьох з половиною тисяч міні-книг, що майже втричі менше, ніж у музеї імені В.О. Разумова.

Зберігаються у Горлівці видання з 77 країн на 103 мовах. Є там книги, що побували в космосі, книги початку XIX століття, книги, що існують лише в одному екземплярі…

Проте, не дивлячись на унікальність цього музею, в Україні та світі про нього знають лише у «вузьких колах». Навіть далеко не всі корінні горлівчани чули, що в їхньому місті зберігається ця безцінна колекція. Безцінна, але неоцінена.

 
Фото 1. Горлівський музей мініатюрної книги імені В.О. Разумова.

 
Фото 2. З книги «Россия» розпочалася колекція Разумова.

 
Фото 3. Мініатюрні фотоальбоми українських міст.

 
Фото 4. Мініатюрний Коран.

 
Фото 5.  Мініатюрне видання «Горе отъ ума» О.С. Грибоєдова кінця XIX ст.

 
Фото 6. Мініатюрні словники.

 
Фото 7. Мікрокнига «Клятва свободы»
(промова Лінкольна на захист афроамериканців) розміром 5х5 мл.

 
Фото 8. Мікрокниги на історичну, літературну і зоологічну тематики.

ВЕЛИКОАНАДОЛЬСЬКИЙ ЛІС НА ДОНЕЧЧИНІ –
МІСЦЕ, ДЕ МОЖНА ЦІКАВО ПРОВЕСТИ ВІДПУСТКУ

Останнім часом для все більшого числа людей зростає актуальність питання, де провести відпуску незвичайно і насичено. Особливо ця проблема набуває актуальності в індустріальних регіонах України. Саме тому студентка юридичного факультету ДВНЗ «КНЕУ імені Вадима Гетьмана» Марина Єфіменко під керівництвом професора І. Д. Дудко пропонує у своїй конкурсній роботі «Великоанадольський ліс» до освоєння. Це одне з найкрасивіших місць Європи і найчарівніший витвір, зроблений руками людини.

Великоанадольський ліс! Красивий і своєрідний в будь-яку пору року: смарагдово-зелений і наповнений сонцем навесні, спокійний, що залучає своєю прохолодою, спекотним літом, убраний в золото і багрянець восени, прозорий і строгий взимку.

Ще у ХІХ столітті відомий лісник-учений Митрофан Кузьмич Турський писав: «Треба бути на місці, треба бачити на власні очі Великоанадольський ліс, щоб зрозуміти велич степового лісорозведення, який є нашою гордістю. Ніякими словами не можна описати те захоплююче почуття, яке викликає цей лісовий оазис серед безкрайнього степу. Це дійсно наша гордість, тому що в Західній Європі нічого подібного ви не знайдете».

Великоанадольський лісовий масив простягнувся у вигляді широкої смуги з північного заходу на південний схід між селом Благодатне і містом Волновахою, площа – 2 543 гектара. На сході він примикає безпосередньо до залізниці Донецьк - Маріуполь. Про розведення лісу в безводному степу висловлював думку ще російський цар Петро І. Після його смерті багато хто намагався виростити ліс у степу, але всі спроби мали марний характер. В 1843 поручик корпусу лісничих В. Е. Графф разом з відомим російським лісником Ф. К. Арнольдом приступили до створення лісової дачі в степовому Приазов'ї. Свій вибір вони зупинили на землях Великоанадольської казенної оброчної статті площею 2800 десятин у Маріупольському повіті. Історія вітчизняного степового лісорозведення почалася 31 жовтня 1843 р., коли В. Е. Графф посіяв дуб, клен і ясен в розпліднику біля балки Кашлагач. У 1845 році він зробив перші посадки лісу. Спочатку вирощування лісу в степу було дуже важким. Але, незважаючи на всі труднощі, за 23 роки, до 1866 року, під керівництвом В. Е. Граффа були створені перші 157 гектарів лісових насаджень. Після важкої хвороби 7 грудня 1867 В. Е. Графф помер. Багато десятиліть ліс просто ріс. У 1910 році на кошти, зібрані громадськістю, з чорного фінляндського граніту був споруджений пам'ятник В. Е. Граффу, що встановили на головній алеї Великоанадольського лісу.

Вітчизняна наука досі пишається рукотворним дивом природи. Це колиска і жива історія степового лісорозведення, що відображає трудовий подвиг, творчі пошуки, удачі та розчарування. Насадження лісового масиву представляють всі періоди степового лісорозведення та лісництва. Великоанадольський ліс був і залишається школою і лабораторією вивчення багатьох аспектів степового лісознавства. За досвідом і знаннями сюди, в цей рукотворний ліс, приїжджають вчені та фахівці з усього світу для ознайомлення з методами і результатами лісонасаджень різного призначення в умовах степу.

Великоанадольський ліс популярний не тільки серед фахівців, а й серед широких верств населення. Великі площі лісу, більше ніж столітні дерева багатьох порід, різноманітність ландшафтів, красиві пейзажі приваблюють сюди багатьох. Рівнинні ділянки чергуються тут з балками і ставками, лісові насадження – з луговими і степовими полянами, красиві узлісся – з тінистими алеями.

На території заказника розташований Великоанадольський лісовий технікум – один з найстаріших в Україні. Від технікуму головна алея виводить до містка через Парковий ставок, який в народі називають «озером Кохання». Якщо пощастить, на цьому містку можете зустріти молодят, які приїжджають сюди з навколишніх сіл, щоб кинути квіти у ставок.

Також у Великоанадольському лісі є дендрологічний парк, закладений в 1950 році Д. К. Крайневим. Зі Східної Азії сюди завезені оксамит амурський, манчжурський, софора японська і т. п. Флора Північної Америки представлена сосною жовтою, кленом сріблястим, хурмою віргінською, сумахом отруйним, ясеном пенсільванським. Найбільш повно показана флора Центральної і Північної Європи – це сосна гірська, катальпа бігоніевидна, горобина скандинавська та інші. Але основну цінність становлять дубові насадження, які створювалися протягом останніх ста років. Це 140-річні дуби, висаджені В. Е. Граффом; змішані листяні насадження Л. Г. Барка і Н. Я. Дахнова; насадження періоду експедиції В. В. Докучаєва, діброви і соснові ліси. Шумлять й молоді ліси, посаджені після Великої Вітчизняної війни.

У заповідному Великоанадольському лісі на березі озера розташований оздоровчий комплекс «Форест-Парк». Відкрито його було у вересні 2006 року. Унікальні особливості комплексу полягають в його сприятливому розташуванні, наявності власного джерела радонової води на території, а також оснащенні найсучаснішим західноєвропейським лікувальним і діагностичним обладнанням: двоканальною системою магнітотерапії PMT QuattroPro, установкою лазерної терапії ASA LaserСомbiTersa 3D, комбінованим апаратом електро-вакуумної та ультразвукової терапії IntellectCombo, терапевтичним комплексом вібросауна, приладом Paraphango.

Основна спрямованість діяльності центру – оздоровлення та профілактика захворювань шлунково-кишкового тракту по Майру, а також лікування за допомогою радонових ванн функціональних порушень опорно-рухового апарату, захворювань серцево-судинної і нервової системи, безпліддя і захворювань дихальних шляхів. Така система оздоровлення практикується в Україні тільки в «Форест-Парку». Оздоровчий центр комплексу оснащений сучасним бальнеологічним, електро-, механо- і квантовим фізіотерапевтичним обладнанням, кафе лікувального харчування та фіто-баром.

Тож Великоанадальский ліс може бути привабливим для туристів своєю красою та оздоровчою пропозицією. Ви можете приїхати сюди погуляти, відпочити, а можете завітати з метою лікування та діагностики захворювань.

Кол. просмотров: (0)
Кол. комментариев: (0)